Konferencja 2021 – Życie codzienne w dworach ziemiańskich / Dwór wobec działań wojennych

VI Dobrzycka Konferencji Naukowa
8-9 września 2021 r.

Już po raz szósty chcemy zaprosić wszystkie osoby zainteresowane szeroki spektrum zagadnień związanych z historią ziemiaństwa, jego roli tak w bieżącym życiu społecznym, jak i w powiązaniu z wydarzeniami w kraju w tych trudnych dla Polski latach rozbiorów.

Pierwsza część konferencji tradycyjnie związana jest z tematem prezentowanej w naszym muzeum wystawy czasowej, w roku bieżącym osnutej wokół kwestii „Mody w ziemiańskim świecie”, praktycznie dotąd – poza przyczynkami – zupełnie nieopracowanej (liczymy, że pewnym przełomem będzie opracowany przez prof. Witolda Molika obszerny katalog wystawy), co sprawiło, że zdecydowaliśmy się na wpisanie związanej z nią problematyki w szersze ramy rozważań nad życiem codziennym ziemian, którym nadaliśmy tytuł „Życie codziennie czy życie niecodzienne? Wokół problemów badawczych ziemiańskiej codzienności w XIX i na pocz. XX w.” Będą one dotyczyły zwłaszcza związanych z zagadnieniem życia codziennego problemów badawczych i źródłowych (niereprezentatywności źródeł, trudności w odróżnianiu tego, co typowe i codziennie od chętnie odnotowywanych przez autorów dzienników, pamiętników i korespondencji zjawisk w jakimś stopniu niezwykłych itd.), luk w dotychczasowych studiach oraz najważniejszych postulatów badawczych na przyszłość. Liczymy, że wygłoszone w tym dniu wystąpienia staną się podstawą do owocnej dyskusji, w której cenne byłoby zwłaszcza porównanie różnych perspektyw badawczych i doświadczeń z badań nad ziemiaństwem z poszczególnych zaborów.

Przedmiotem rozważań drugiej części konferencji, odbywającej się pod hasłem „Dwór wobec wojny” będzie problematyka doświadczeń wojennych różnych pokoleń ziemian i funkcjonowania dworu ziemiańskiego w okresie wojennych zawieruch i dziejowych kataklizmów – od początku XIX wieku aż po tragedię II wojny światowej. Poruszaliśmy ją – w kontekście losów dóbr kultury z dworów ziemiańskich – na ubiegłorocznej wystawie czasowej. Obecna dyskusja jest jej dopełnieniem, odłożonym z powodu panujących wówczas ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Udział wezmą w niej najwybitniejsi badacze dziejów ziemiaństwa, którzy w oparciu o wyniki prowadzonych przez siebie badań ukażą problem w szerokim kontekście czasowym i przestrzennym, uwzględniając zarówno od Wielkopolskę, jak i Kresy północno-wschodnie.

Zapraszamy do udziału w konferencji i aktywnej dyskusji w omawianych zagadnieniach. Jest to czas na spotkanie uznanych badaczy akademickich z osobami interesującymi się historią ziemiaństwa i jego roli w dziejach Polski. Ale też zachęcamy do dyskusji na tematy, jak dziś te historyczne zagadnienia są, a może jak być powinny prezentowane młodemu pokoleniu w szeroko pojmowanej edukacji historycznej.

Udział w konferencji jest bezpłatny, uczestnicy ponoszą jedynie własne koszty dojazdu i zakwaterowania. W pierwszych dniach września zostanie przedstawiony ostateczny program przebiegu konferencji.

Zapraszamy do śledzenia informacji na stronie internetowej

Pliki do pobrania:

KARTA ZGŁOSZENIA (DOC. 60,00 kb)

KARTA ZGŁOSZENIA (PDF. 310,00 kb)

PROGRAM KONFERENCJI (PDF. 117 kb)

Program VI Dobrzyckiej Konferencji Naukowej

Dzień pierwszy –8.09.2021:

Część I: „Życie codziennie czy życie niecodzienne?

Wokół problemów badawczych ziemiańskiej codzienności w XIX i na pocz. XX w.”

10.00 Rozpoczęcie konferencji

• Wiesław Kaczmarek (Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy) ­– Przywitanie i wprowadzenie do tematyki konferencji

10.20 – 10.50 Referat wstępny prof. dr hab. Witolda Molika (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

10.50 – 12.10 Panel dyskusyjny z wystąpieniami:

• dr. hab. Wiesława Cabana (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
  • dr. hab. Tadeusza Epszteina (Instytut Historii PAN)
  • dr. hab. Romana Jurkowskiego (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
  • dr. hab. Kazimierza Karolczaka (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
  • dr. hab. Jarosława Kity (Uniwersytet Łódzki)
  • dr. hab. Dariusza Nawrota (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

12.10 – 12.30 Przerwa na kawę

12.10 – 13.30 Dyskusja ogólna i podsumowanie